Strona główna > Strefa wiedzy > Blog > Balsam dla dzieci z suchą skórą i dzieci z AZS

Balsam dla dzieci z suchą skórą i dzieci z AZS

Balsam dla dzieci z suchą skórą i dzieci z AZS

Autor: Zespół Natural Baby Care

Data publikacji: 19 maj 2024

Czas czytania: 5 minut

Sucha skóra u dzieci, a zwłaszcza atopowe zapalenie skóry (AZS), to problem, który wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Rodzice często stają przed wyborem odpowiednich produktów, które pomogą w codziennej trosce o skórę maluchów. Jednym z najczęściej polecanych produktów jest balsam dla dzieci, który skutecznie nawilża i chroni delikatną skórę. W tym wpisie omówimy różnice między balsamem a kremem, zalety balsamu, jego składniki oraz najlepsze sposoby na nawilżenie skóry dziecka z AZS.

Czy balsam i krem to to samo?

Choć balsam i krem są często używane zamiennie, to istnieją między nimi pewne różnice. Balsam dla dzieci ma zwykle lżejszą konsystencję niż krem, co sprawia, że szybciej się wchłania i jest mniej tłusty. Kremy z kolei są bardziej gęste i zawierają większą ilość olejów, co sprawia, że są bardziej intensywne w działaniu nawilżającym i ochronnym. Balsam dla niemowląt jest idealny do codziennej pielęgnacji, natomiast krem może być stosowany w przypadku bardziej suchych i podrażnionych miejsc na skórze.

Co lepiej nawilża mleczko czy balsam?

Wybór między mleczkiem a balsamem zależy od potrzeb skóry dziecka. Mleczko do ciała jest zazwyczaj jeszcze lżejsze niż balsam, co sprawia, że jest świetne do codziennego stosowania na normalną skórę. Jednak dla dzieci z suchą skórą lub AZS, nawilżający balsam dla noworodka może być bardziej skuteczny, ponieważ ma bogatszą konsystencję i dostarcza więcej składników nawilżających i ochronnych.

Sprawdź kosmetyki dla delikatnej skóry Twojego dziecka

1 z 4

Kiedy stosować balsam dla dziecka?

Balsam dla dzieci można stosować codziennie, zwłaszcza po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze lekko wilgotna i najlepiej wchłania składniki nawilżające. Balsam dla dzieci z AZS warto stosować także przed snem, aby skóra miała szansę regenerować się podczas nocnego odpoczynku. Dokłądne nawilżenie skóry dziecka z AZS może zmniejszyć poczucie swędzenia i zapewnić lepszy komfort spania. Regularne stosowanie balsamu pomaga utrzymać skórę dziecka miękką, gładką i dobrze nawilżoną.

 • Wielu dermatologów zaleca stosowanie balsamów dla niemowląt nawet kilka razy dziennie w przypadku skóry bardzo suchej lub atopowej. To pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i ochrony, szczególnie w okresach, gdy skóra jest bardziej narażona na wysuszenie, na przykład w zimie.

Składniki balsamu, które nawilżają:

Dobry balsam dla niemowląt powinien zawierać składniki, które skutecznie nawilżają i chronią delikatną skórę dziecka. Warto szukać produktów zawierających naturalne oleje, takie jak olej kokosowy, olej migdałowy czy olej z awokado, które są znane ze swoich właściwości nawilżających i odżywczych. Ponadto pantenol, który pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, co jest kluczowe dla jej zdrowia.

Czym smarować dziecko z AZS?

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry wymagają specjalnej pielęgnacji. Balsam dla dzieci z AZS powinien być hipoalergiczny, bez dodatku substancji zapachowych i konserwantów, które mogą podrażniać skórę. Produkty zawierające emolienty, takie jak lanolina czy ceramidy, pomagają odbudować barierę ochronną skóry, zmniejszając objawy AZS, takie jak suchość, swędzenie i zaczerwienienie.

Co najlepiej nawilży suchą skórę dziecka?

Najlepszym sposobem na nawilżenie suchej skóry dziecka jest regularne stosowanie nawilżającego balsamu dla noworodka, który zawiera składniki takie jak naturalne oleje i pantenol. Ważne jest również, aby unikać długich kąpieli w gorącej wodzie, które mogą wysuszać skórę, oraz stosować łagodne środki myjące, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry.

 • "Skuteczność terapii emolientowej w atopowym zapaleniu skóry u niemowląt"

  Badanie wykazało, że regularne stosowanie balsamu zawierającego emolienty znacząco zmniejsza objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt, poprawiając nawilżenie skóry i redukując świąd.

  Źródło: Journal of Dermatology

 • "Rola nawilżaczy w leczeniu atopowego zapalenia skóry u dzieci"

  Stosowanie balsamów z ceramidami i kwasami tłuszczowymi poprawia barierę skórną u dzieci z AZS, zmniejszając częstość zaostrzeń i potrzebę stosowania kortykosteroidów.

  Źródło: Pediatric Dermatology

 • "Randomizowane badanie kontrolowane nawilżacza terapeutycznego zawierającego ceramidy dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry"

  Badanie dowiodło, że balsam zawierający ceramidy skutecznie nawilża skórę dzieci z AZS, poprawiając jej funkcje barierowe i zmniejszając objawy choroby.

  Źródło: Journal of Investigative Dermatology

Pielęgnacja skóry dziecka, zwłaszcza tej z tendencją do suchości i AZS, wymaga odpowiednich produktów i regularności. Balsam dla dzieci, a szczególnie balsam dla dzieci z AZS, to niezastąpiony element codziennej rutyny pielęgnacyjnej, który pomaga utrzymać skórę malucha zdrową i nawilżoną. Dzięki właściwym składnikom i odpowiedniemu stosowaniu, można skutecznie zapobiegać problemom skórnym i łagodzić już istniejące objawy.

FAQ

Jaki balsam dla dziecka z AZS?

Najlepszy balsam dla dziecka z AZS to taki, który jest hipoalergiczny, zawiera naturalne oleje i jest bez substancji zapachowych.

Co najlepsze na AZS dla dzieci?

Najlepsze na AZS dla dzieci są naturalne oleje w postaci kremów i balsamów, które odbudowują barierę ochronną skóry oraz łagodzące kąpiele z dodatkiem rumianku i nagietka.

Jaki krem na atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Dobry krem na atopowe zapalenie skóry u dzieci to taki, który zawiera naturalne oleje, pantenol oraz jest bezpieczny dla delikatnej skóry, np. kremy specjalistyczne dedykowane AZS.

W czym kąpać dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry należy kąpać w łagodnych płynach do kąpieli przeznaczonych do skóry atopowej, które nie zawierają mydła i substancji drażniących.

Co łagodzi atopowe zapalenie skóry?

Łagodzi atopowe zapalenie skóry regularne stosowanie kosmetyków na bazie olejów, unikanie drażniących kosmetyków, a także kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem specjalnych olejków nawilżających.

Jaka maść jest dobra na atopowe zapalenie skóry?

Dobra maść na atopowe zapalenie skóry to taka, która zawiera kortykosteroidy na zaostrzenia oraz maści z ceramidami na codzienną pielęgnację.

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry u dziecka ma podłoże genetyczne i immunologiczne, często związane jest z alergiami pokarmowymi lub wziewnymi oraz suchą, wrażliwą skórą.

Czym smarować skóry atopowe zapalenie?

Skórę z atopowym zapaleniem należy smarować kosmetykami na bazie naturalnych olejów, które nawilżają i odbudowują barierę ochronną, oraz stosować kremy z kortykosteroidami podczas zaostrzeń.

Dobry balsam do skóry atopowej

Dobry balsam do skóry atopowej to taki, który jest bogaty w pantenol i naturalne oleje, a jednocześnie wolny od substancji drażniących i zapachowych.

Najlepsza maść na AZS dla dzieci

Najlepsza maść na AZS dla dzieci to maść z kortykosteroidami do stosowania miejscowego podczas zaostrzeń oraz maść z ceramidami na codzienną pielęgnację.

Kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych

Kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych powinny zawierać naturalne oleje, ceramidy, pantenol oraz być wolne od substancji drażniących i zapachowych. Często zaleca się stosowanie kosmetyków dla dzieci z AZS.

Jaki balsam dla dzieci na suchą skórę?

Balsam dla dzieci na suchą skórę powinien zawierać składniki nawilżające, takie jak pantenol i naturalne oleje, oraz być hipoalergiczny.

Jaki balsam mocno nawilżający?

Mocno nawilżający balsam powinien zawierać ceramidy, pantenol oraz naturalne oleje, które intensywnie nawilżają i odbudowują barierę ochronną skóry.

Balsam dla dzieci z dobrym składem

Balsam dla dzieci z dobrym składem to balsam zawierający naturalne składniki, takie jak olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, pantenol i bez szkodliwych substancji chemicznych oraz bez perfum.

Balsam dla niemowląt ranking

Zaleca się ostrożność przy wyborze kosmetyków na bazie rankingów, ponieważ mogą one być wynikiem współpracy płatnej pomiędzy producentem a platformą czy stroną internetową.