Strona główna > Strefa wiedzy > Blog > Kosmetyki dla dzieci z AZS

Kosmetyki dla dzieci z AZS

Kosmetyki dla dzieci z AZS

Autor: Zespół Natural Baby Care

Data publikacji: 21 kwiecień 2024

Czas czytania: 5 minut

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym z najczęstszych schorzeń skórnych u dzieci, charakteryzującym się suchą, swędzącą i zapalną skórą. Choć choroba ta nie jest zaraźliwa, może znacząco wpłynąć na jakość życia dziecka oraz jego rodzin. W przypadku dzieci cierpiących na AZS, odpowiednia pielęgnacja skóry oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków są kluczowe dla złagodzenia objawów i poprawy komfortu życia malucha.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą atopową, to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się suchą, łuszczącą się oraz swędzącą skórą. Objawy choroby mogą występować okresowo, z okresami zaostrzeń i remisji. Chociaż przyczyny AZS nie są do końca poznane, w składnikach tej choroby uczestniczą zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Do jakiego lekarza z atopowym zapaleniem skóry u dziecka?

W przypadku podejrzenia AZS u dziecka, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem. Specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnozę, oceni stopień nasilenia choroby oraz dobierze odpowiednie leczenie i kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Atopowe zapalenie skóry bez swędzenia

Chociaż swędzenie jest jednym z głównych objawów AZS, istnieją przypadki, gdzie choroba przebiega bez wyraźnego uczucia swędzenia. W takich sytuacjach, objawami mogą być przede wszystkim zaczerwienienie, łuszczenie się skóry oraz pojawianie się pęcherzyków.

 • Niektórzy eksperci wskazują, że czynniki genetyczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju AZS. Badania sugerują, że dzieci, których rodzice cierpieli na AZS, mają większe ryzyko rozwoju tej choroby. Jednakże, środowisko i styl życia także mogą wpływać na rozwój AZS, co oznacza, że ​​zmiany w nawykach życiowych mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tej dolegliwości.

Jakie kosmetyki dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry?

Wybór odpowiednich kosmetyków dla dziecka z AZS jest kluczowy dla łagodzenia objawów choroby oraz pielęgnacji skóry. Zaleca się stosowanie delikatnych, hipoalergicznych produktów o jak najkrótszym składzie, wolnych od substancji drażniących, perfum i alergizujących.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie AZS u dzieci obejmuje stosowanie emolientów, kremów i maści nawilżających, a także leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidowych w przypadku zaostrzeń. Ponadto, istotne jest unikanie czynników drażniących, takich jak długotrwałe kąpiele w gorącej wodzie czy noszenie drażniących tkanin.

Kiedy mija atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry może występować okresowo, z okresami zaostrzeń i remisji. Choć nie istnieje jednoznaczna metoda na całkowite wyleczenie choroby, odpowiednie leczenie i pielęgnacja skóry mogą pomóc w zmniejszeniu częstości występowania objawów oraz poprawie jakości życia dziecka.

 • "Efficacy and safety of sodium hypochlorite (bleach) baths in patients with moderate to severe atopic dermatitis in Malaysia: a randomized, double-blind, placebo-controlled study"

  Badanie wykazało, że kąpiele w roztworze hipochlorowym (wybielacza) mogą być skuteczną metodą łagodzenia objawów AZS u dzieci.

  Źródło: Mohd Affandi A, Khan A, Mat Zain N, Azizan NZ. Efficacy and safety of sodium hypochlorite (bleach) baths in patients with moderate to severe atopic dermatitis in Malaysia: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2019;12:267-276. doi:10.2147/CCID.S207842

 • "Effects of a moisturizer on cutaneous seasonal variation in filaggrin, lactic acid, and pH"

  Badanie sugeruje, że regularne stosowanie emolientów nawilżających może poprawić funkcję barierową skóry i zmniejszyć ryzyko zaostrzeń AZS u dzieci.

  Źródło: Jung HJ, Lee SH, Yoon NY, Lee KS, Lee MW, Lee DY, Lee JH, Chang SE. Effects of a moisturizer on cutaneous seasonal variation in filaggrin, lactic acid, and pH. J Cosmet Dermatol. 2020 Sep;19(9):2223-2229. doi: 10.1111/jocd.13497. Epub 2020 Jul 30. PMID: 32729178.

 • "Topical corticosteroid phobia in parents of pediatric patients with atopic dermatitis: a systematic review"

  Badanie podkreśla istotę edukacji rodziców dzieci z AZS na temat skutków stosowania kortykosteroidów oraz zachęca do świadomego podejścia do terapii.

  Źródło: Guo L, Luo Y, Zhang X, Lin J, Zhang J, Zhou L, Tang X. Topical corticosteroid phobia in parents of pediatric patients with atopic dermatitis: a systematic review. Allergy Asthma Clin Immunol. 2020 Jan 14;16:4. doi: 10.1186/s13223-019-0398-3. PMID: 31956287; PMCID: PMC6950034.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która może znacząco wpłynąć na życie dziecka i jego rodziny. Wybór odpowiednich kosmetyków oraz odpowiednie leczenie pod nadzorem lekarza mogą znacząco złagodzić objawy choroby i poprawić komfort życia malucha.

Sprawdź kosmetyki dla delikatnej skóry Twojego dziecka

1 z 4

FAQ

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się suchą, swędzącą i łuszczącą się skórą. Często występują także zaczerwienienia, grudki i pęcherze.

Gdzie występuje atopowe zapalenie skóry?

AZS może występować na różnych częściach ciała, ale najczęściej dotyczy skóry twarzy, rąk, kolan, łokci i klatki piersiowej.

Atopowe zapalenie skóry jaki krem dla dziecka?

W przypadku atopowego zapalenia skóry u dziecka zaleca się stosowanie kremów nawilżających i łagodzących, wolnych od substancji drażniących, perfum i alergenów.

Jakie kosmetyki na AZS u dzieci?

Kosmetyki na AZS u dzieci powinny być delikatne, hipoalergiczne i wolne od substancji zapachowych i barwników. Należy unikać produktów mogących podrażniać skórę.

Jakie kosmetyki na AZS u dorosłych?

Podobnie jak w przypadku dzieci, kosmetyki na AZS u dorosłych powinny być łagodne, hipoalergiczne i odpowiednie dla skóry wrażliwej, z tendencją do podrażnień.

Czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

Nie, atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zaraźliwą. Jest to stan zapalny skóry, który wynika głównie z czynników genetycznych i środowiskowych.

Z czego powstaje atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry może być spowodowane kombinacją czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Często występuje u osób z historią alergii w rodzinie.

Czy da się wyleczyć AZS u dzieci?

Chociaż atopowe zapalenie skóry u dzieci może być trudne do wyleczenia, odpowiednie leczenie i pielęgnacja mogą skutecznie kontrolować objawy i poprawić komfort dziecka.

Co na AZS u dzieci?

Na atopowe zapalenie skóry u dzieci zaleca się stosowanie kremów nawilżających, kąpieli łagodzących, unikanie czynników drażniących, perfum i alergenów oraz regularną pielęgnację skóry.

Jak leczyć AZS u dzieci?

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci obejmuje stosowanie kremów z kortykosteroidami, emolientów, unikanie drażniących substancji oraz leczenie objawowe.

Jak wygląda AZS u dzieci?

AZS u dzieci objawia się suchą, swędzącą skórą, zaczerwienieniem, łuskami i pęcherzami. Objawy mogą być nawracające i mogą się różnić w zależności od wieku dziecka.

Co na atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Na atopowe zapalenie skóry u dzieci można stosować kremy nawilżające, naturalne oleje, kąpiele łagodzące, a także leki przeciwhistaminowe w przypadku silnego swędzenia.

Jaki balsam dla dziecka z AZS?

Dla dzieci z AZS zaleca się stosowanie balsamów nawilżających i łagodzących, które są hipoalergiczne i wolne od substancji drażniących oraz bez perfum.

Jaki płyn do mycia dziecka z AZS?

Do mycia dziecka z AZS najlepiej używać łagodnych, hipoalergicznych płynów do mycia, wolnych od substancji zapachowych i barwników.

Jaki krem dla dziecka z AZS?

Dla dziecka z AZS najlepiej stosować kremy łagodzące i nawilżające, wolne od substancji drażniących, perfum i alergenów, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry.

Jaki szampon dla dzieci z AZS?

Dla dzieci z AZS zaleca się stosowanie łagodnych, hypoalergicznych szamponów, które nie drażnią skóry głowy i nie pogłębiają podrażnień.