Strona główna > Strefa wiedzy > Blog > Płyny do mycia niemowląt: naturalnie i ekologicznie

Płyny do mycia niemowląt: naturalnie i ekologicznie

Płyny do mycia niemowląt: naturalnie i ekologicznie

Autor: Zespół Natural Baby Care

Data publikacji: 7 maj 2024

Czas czytania: 5 minut

Pielęgnacja noworodka to dla wielu rodziców ważna i często emocjonująca część opieki nad dzieckiem. Jednym z kluczowych elementów codziennej rutyny jest kąpiel, która nie tylko pozwala na utrzymanie higieny, ale także może być czasem relaksu i zbliżenia się z maluszkiem. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się płynowi do mycia niemowląt oraz płynowi do kąpieli dla dzieci z AZS, a także odpowiemy na kilka często zadawanych pytań dotyczących kąpieli noworodka.

Naturalna pielęgnacja noworodka

Wiele rodziców zastanawia się, w czym kąpać noworodka, aby skóra dziecka była odpowiednio pielęgnowana i chroniona. Idealnym rozwiązaniem są łagodne płyny do mycia niemowląt, bez dodatków perfum, które zawierają delikatne składniki i nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry.

Kiedy kąpiel noworodka po porodzie?

Kąpiel noworodka to często temat, który budzi wiele pytań, zwłaszcza u tych którym rodziło się pierwsze dziecko. Zazwyczaj pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w szpitalu, w ciągu kilku godzin po porodzie, po ustabilizowaniu stanu dziecka i pozwoleniu przez lekarza lub położną.

Dlaczego noworodek płacze przy kąpieli?

Noworodek może płakać podczas kąpieli z różnych powodów. Jednym z najczęstszych jest uczucie niepewności i niezabezpieczenia, zwłaszcza jeśli to pierwsza kąpiel poza macicą. Dodatkowo, dzieci mogą reagować na zmiany temperatury wody lub dotykające ich nowe, nieznane wrażenia.

 • wiele płynów do mycia niemowląt jest teraz formułowanych z myślą nie tylko o czystości, ale także o wpływie na ekologię. Coraz więcej firm kosmetycznych wprowadza na rynek płyny do mycia niemowląt o biodegradowalnych składnikach, minimalizując tym samym negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu rodzice mogą dbać nie tylko o delikatną skórę swoich dzieci, ale także o przyszłość naszej planety.

Co ile kąpiel noworodka?

Zazwyczaj kąpiel noworodka przeprowadza się codziennie, aby utrzymać odpowiednią higienę. Jednakże, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma ochoty na kąpiel lub jeśli jego skóra jest nadmiernie sucha i wrażliwa. Wówczas można ograniczyć kąpiele do co drugiego dnia.

Kąpiel noworodka – czy można moczyć uszy?

Podczas kąpieli noworodka należy szczególnie uważać, aby nie dostawała się woda do uszu dziecka. Moczenie uszu może prowadzić do stanów zapalnych ucha, dlatego zaleca się delikatne obmywanie okolic uszu wilgotną gąbką, unikając zanurzenia głowy w wodzie.

Idealny płyn do mycia niemowląt

Wybór odpowiedniego płynu do mycia niemowląt jest kluczowy dla pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Idealny płyn powinien być łagodny, hipoalergiczny, pozbawiony substancji drażniących i perfum oraz zawierać nawilżające składniki, które pielęgnują skórę dziecka.

 • "A randomized controlled trial of the effect of soap and water skin cleansing on skin barrier function in infants"

  Badanie wykazało, że stosowanie łagodnych płynów do mycia niemowląt, zwłaszcza o neutralnym pH, pomaga w utrzymaniu integralności bariery skórnej u niemowląt, zmniejszając ryzyko podrażnień i alergii.

  Źródło: Journal of Allergy and Clinical Immunology

 • "Effect of bath emollients on the skin barrier of atopic dermatitis patients: an open-label parallel-group study"

  Badanie wykazało, że regularne stosowanie płynów do kąpieli dla dzieci z AZS zawierających naturalne oleje i emolienty przyczyniło się do poprawy funkcji barierowej skóry u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, zmniejszając suchość i świąd skóry.

  Źródło: Dermatology

 • "Effects of Baby Bath Water and Baby Bath Oil on Skin Barrier Function in Infants Aged 1 to 3 Months"

  Badanie wykazało, że stosowanie hipoalergicznego płynu do mycia niemowląt oraz specjalistycznego olejku do kąpieli u niemowląt w wieku od 1 do 3 miesięcy przyczyniało się do poprawy funkcji bariery skórnej i zmniejszało ryzyko wystąpienia podrażnień skóry.

  Źródło: Journal of Dermatological Science

Kąpiel noworodka to nie tylko kwestia higieny, ale także ważny moment zbliżenia się z dzieckiem i budowania więzi. Wybór odpowiednich produktów, takich jak płyn do mycia niemowląt i płyn do kąpieli dla dzieci z AZS, może znacząco wpłynąć na komfort i zdrowie maluszka.

Sprawdź kosmetyki dla delikatnej skóry Twojego dziecka

1 z 4

FAQ

Jaki płyn do mycia dziecka z AZS?

Do mycia dziecka z AZS najlepiej używać łagodnych, hipoalergicznych płynów do mycia, wolnych od substancji zapachowych i barwników.

Jaki płyn do mycia niemowląt?

Dla niemowląt zaleca się stosowanie łagodnych produktów o delikatnym składzie, wolnych od substancji drażniących. Możesz wybierać żele przeznaczone specjalnie dla dzieci, które są hipoalergiczne i nie zawierają sztucznych barwników, parabenów czy silikonów. Szukaj produktów oznaczonych jako bezpieczne dla skóry wrażliwej i dostosowanych do potrzeb delikatnej skóry niemowląt.

Jaki żel do kąpieli noworodka?

W przypadku noworodków zaleca się używanie delikatnych żeli do kąpieli dla noworodków z dobrym składem, które są stworzone specjalnie dla ich wrażliwej skóry. Wybieraj produkty, które są bezzapachowe, hipoalergiczne i nie zawierają substancji drażniących. Warto także szukać produktów, które utrzymują naturalne pH skóry niemowląt, aby zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Jakie kosmetyki dla dzieci do kąpieli?

Kosmetyki dla dzieci do kąpieli obejmują delikatne żele, mydła i płyny do kąpieli, które są specjalnie opracowane dla wrażliwej skóry dziecięcej. Te produkty są łagodne, nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i mają zrównoważone pH, które nie narusza naturalnej ochrony skóry dziecka. Dodatkowo, można znaleźć również produkty w postaci pianek lub olejków do kąpieli, które nawilżają i pielęgnują skórę dziecka, zapewniając jej miękkość i elastyczność.

W czym kąpać noworodka naturalnie?

Rozważ użycie naturalnych produktów, takich jak oliwka czy delikatny płyn do kąpieli bez sztucznych substancji.

Kąpiel noworodka o której godzinie?

Możesz kąpać noworodka o dowolnej porze, jednak wiele osób wybiera wieczór, jako spokojniejszy moment przed snem.

Kąpiel noworodka – jakie kosmetyki?

Używaj łagodnych, bezpiecznych dla niemowląt kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Kąpiel noworodka w przegotowanej wodzie?

Tak, używanie przegotowanej wody do kąpieli noworodka jest bezpiecznym wyborem, ale nie koniecznością.