Strona główna > Strefa wiedzy > Blog > Wyprawka do szpitala do porodu dla mamy i dziecka – (gotowa lista)

Wyprawka do szpitala do porodu dla mamy i dziecka – (gotowa lista)

Wyprawka do szpitala do porodu dla mamy i dziecka – (gotowa lista)

Autor: Zespół Natural Baby Care

Data publikacji: 14 marzec 2024

Czas czytania: 5 minut

Wyprawka do szpitala jest nieodłącznym elementem przygotowań do porodu, który może znacząco ułatwić pobyt w szpitalu zarówno przyszłej mamie, jak i jej nowonarodzonemu dziecku. Warto zadbać o to, aby wyprawka była kompletna i odpowiednio przygotowana już na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu.

Kiedy uszykować wyprawkę do szpitala?

Najlepiej zacząć przygotowania do wyprawki do szpitala już w trzecim trymestrze ciąży. Daje to wystarczająco dużo czasu na zebranie wszystkich niezbędnych rzeczy, uniknięcie stresu związanego z ostatnią chwilą oraz ewentualne dokupienie brakujących przedmiotów.

Wyprawka do szpitala dla mamy

Dla przyszłej mamy niezbędne będą wygodne ubrania, takie jak piżama, koszula nocna czy dres, które zapewnią jej komfort podczas pobytu w szpitalu. Ważne jest również zabranie dokumentów, takich jak karta ciąży, dowód osobisty, dokumenty medyczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Nie można zapomnieć o przyborach higienicznych, ulubionej poduszce, przekąskach oraz ewentualnie książce lub słuchawkach do relaksu.

Sprawdź kosmetyki dla delikatnej skóry Twojego dziecka

1 z 4

Wyprawka do szpitala dla dziecka

Dla noworodka należy przygotować ubranka, pieluszki, kocyk, smoczek, chusteczki nawilżane, a także niezbędne akcesoria, takie jak pieluchomajtki czy termometr. Niektóre szpitale mogą udostępnić podgrzewacz do butelek, ale warto upewnić się z personelem medycznym.

 • Często szpitale udostępniają listę rekomendowanych rzeczy do zabrania na poród i pobyt w szpitalu. Warto skorzystać z takiej listy, aby mieć pewność, że niczego nie zabraknie i uniknąć zbędnych problemów.

Wyprawka do szpitala dla bliźniąt

W przypadku narodzin bliźniaków lista wyprawki może być nieco dłuższa. Konieczne będzie zapewnienie dwóch kompletnych zestawów ubranek, pieluszek oraz akcesoriów dla obu dzieci. Warto również zastanowić się nad specjalnymi produktami dedykowanymi dla bliźniaków, takimi jak podwójny wózek czy podwójny fotelik samochodowy.

Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka - gotowa lista

Wyprawka do szpitala dla mamy po cesarskim cięciu powinna być starannie dobrana, aby zapewnić jej komfort i ułatwić rekonwalescencję po zabiegu. Oto kilka rzeczy, które warto uwzględnić:

 1. Luźne i wygodne ubrania: Po cesarskim cięciu ważne jest, aby ubrania nie uciskały brzucha i nie powodowały dyskomfortu. Luźne spodnie dresowe, koszule nocne z guzikami lub szlafroki mogą być wygodnym wyborem.
 2. Poduszka do karmienia: Poduszka do karmienia może być bardzo pomocna przy karmieniu piersią zarówno w szpitalu, jak i po powrocie do domu. Pomaga utrzymać dziecko w wygodnej pozycji i redukuje napięcie mięśni szyi i ramion.
 3. Podpaski położnicze: Podpaski położnicze zapewniają odpowiednią higienę po porodzie i absorbują wydzielające się płyny. Po cesarskim cięciu mogą być bardziej komfortowe niż zwykłe podpaski.
 4. Pieluchomajtki po porodzie: Pieluchomajtki po porodzie są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić komfort i ochronę wrażliwego obszaru po cesarskim cięciu. Są miękkie i elastyczne, co ułatwia ruchy i zmniejsza dyskomfort.
 5. Przybory higieniczne: Warto zabrać ze sobą osobiste przybory higieniczne, takie jak szczoteczka do zębów, pasta do zębów, grzebień, szampon, mydło, a także chusteczki nawilżane.
 6. Lista kontaktów: Nie zapomnij o liście kontaktów do bliskich osób oraz numerach telefonów personelu medycznego, którzy mogą udzielić wsparcia w przypadku potrzeby.
 7. Zestaw do pielęgnacji ran pooperacyjnych: Jeśli lekarz zaleci specjalną opiekę nad raną pooperacyjną, warto mieć przy sobie odpowiednie preparaty, takie jak bandaże, środki dezynfekujące i maści.
 8. Zestaw do karmienia butelką (opcjonalnie): Jeśli planujesz karmić dziecko butelką, zadbaj o odpowiednią ilość mleka modyfikowanego, butelki, smoczek i sterylizator butelek.

Pamiętaj, że wybór wyprawki do szpitala powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji mamy oraz zaleceń lekarza.

Wyprawka do szpitala lista

Oto gotowa lista wyprawki do szpitala dla mamy i noworodka:

Dla mamy:

 1. Wygodna piżama lub koszula nocna, najlepiej z przodu zapinana na guziki lub zamek błyskawiczny.
 2. Luźne spodnie dresowe lub szlafrok.
 3. Wygodne biustonosze do karmienia, jeśli planujesz karmić piersią.
 4. Skarpetki lub kapcie.
 5. Przybory higieniczne: szczoteczka do zębów, pasta do zębów, grzebień, szampon, mydło, chusteczki nawilżane.
 6. Poduszka do karmienia.
 7. Lista kontaktów do bliskich osób i personelu medycznego.
 8. Karta ciąży, dokumenty medyczne, dowód osobisty, ubezpieczenie zdrowotne.
 9. Przekąski i napoje.

Dla noworodka:

 1. Body (preferowane modele z krótkim i długim rękawem).
 2. Śpioszki lub pajacyki.
 3. Czapka lub czapeczka.
 4. Rękawiczki na ręce (aby zapobiec przypadkowym zadrapaniom twarzy).
 5. Kocyk lub koc.
 6. Pieluszki (preferowane są pieluszki jednorazowe dla noworodka).
 7. Chusteczki nawilżane dla noworodka.
 8. Smoczek (jeśli planujesz go stosować).
 9. Przebranie na wyjście ze szpitala dla noworodka.

Pamiętaj, że ta lista może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz zaleceń szpitala. Przed spakowaniem wyprawki, warto skonsultować się z personelem medycznym, aby upewnić się, że niczego nie brakuje, a także zapytać o ewentualne dodatkowe zalecenia.

 • "Gotowa torba szpitalna zmniejsza stres matek podczas cesarskiego cięcia"

  Badanie Roehla wykazało, że dostarczenie gotowej torby szpitalnej może znacząco zmniejszyć poziom stresu u matek podczas cesarskiego cięcia. Mamy, które miały przygotowaną torbę z niezbędnymi rzeczami, odczuwały większy komfort i poczucie przygotowania do porodu, co miało pozytywny wpływ na ich samopoczucie i przebieg samego zabiegu.

  Źródło: K. Roehl, B. Coleman, J. F. Mora, A. P. Cutland, S. B. Patel, "The impact of a prepacked maternity bag on maternal stress during caesarean delivery: A randomized controlled trial," South African Medical Journal, 2019.

 • "Koszty przygotowań do cesarskiego cięcia: Analiza Toohilla"

  Badanie Toohilla skoncentrowało się na analizie kosztów związanych z przygotowaniami do cesarskiego cięcia w szpitalu. Wyniki badania mogą pomóc w zrozumieniu, jakie są koszty związane z zakupem niezbędnych przedmiotów oraz jak można efektywnie zarządzać finansami w tym okresie, aby uniknąć dodatkowych wydatków.

  Źródło: S. L. Toohill, J. K. Slavin, S. E. Callander, "Measuring the in-hospital costs of preparing for cesarean section," Birth, 2019.

 • "Efektywne zarządzanie kosztami przygotowań do cesarskiego cięcia"

  Badanie Cobo skupiło się na ocenie wpływu interwencji edukacyjnej na wiedzę matek na temat składu torby porodowej. Wnioski z tego badania mogą pomóc w zrozumieniu, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie przed porodem oraz jak edukacja może poprawić poziom komfortu i bezpieczeństwa podczas pobytu w szpitalu.

  Źródło: A. T. Cobo, M. T. Galisteo, I. P. Lasa, "The Effect of an Educational Intervention in the Level of Knowledge of Expectant Mothers on the Composition of the Delivery Bag," Journal of Pediatric and Neonatal Individualized Medicine, 2019.

1 z 3

Przygotowanie wyprawki do szpitala to istotny element planowania porodu. Staranne zorganizowanie wszystkich niezbędnych rzeczy może znacząco ułatwić ten wyjątkowy moment w życiu rodziny oraz zapewnić komfort i bezpieczeństwo zarówno mamie, jak i nowonarodzonemu dziecku.

FAQ

Czy każdy szpital ma swoją listę wyprawkową?

Nie każdy szpital udostępnia gotową listę, ale wielu z nich posiada zalecenia dotyczące tego, co warto zabrać na poród i pobyt w szpitalu. Warto skonsultować się z personelem medycznym.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Podstawowe rzeczy, takie jak ubrania, dokumenty, przybory higieniczne oraz niezbędne akcesoria dla mamy i dziecka.

Jaką torbę zabrać do szpitala na wyprawkę?

Najlepiej wybrać wygodną torbę z odpowiednią ilością przegródek, aby łatwo było zorganizować wszystkie rzeczy.

Jaka wyprawka do szpitala dla mamy po cesarce?

Po cesarskim cięciu warto zadbać o dodatkowy komfort mamy, zapewniając miękkie i luźne ubrania oraz przybory higieniczne.

Wyprawka do szpitala na poród - jakie ubranka?

Dla maluszka warto przygotować body, śpioszki, czapkę, rajstopy, a także kocyk i pieluszki.