Strona główna > Strefa wiedzy > Blog > Czeka mnie poród – wszystko co muszę wiedzieć

Czeka mnie poród – wszystko co muszę wiedzieć

Czeka mnie poród – wszystko co muszę wiedzieć

Autor: Zespół Natural Baby Care

Data publikacji: 29 listopad 2023

Czas czytania: 5 minut

Czekając na narodziny dziecka, wiele przyszłych mam zastanawia się nad samym procesem porodu. To naturalne, że rodzące kobiety chcą wiedzieć, czego się spodziewać i jakie są dostępne opcje. W tym artykule omówimy, jak wygląda poród, zastanowimy się nad kwestią znieczulenia, dowiemy się, kto odbiera poród, zrozumiemy, dlaczego poród jest bolesny, oraz porównamy poród naturalny i cesarskie cięcie. Przyjrzymy się także, jak wybrać odpowiedni szpital i jakie badania naukowe oferują nam wgląd w proces porodu.

Jak wygląda poród?

Poród to moment, który wiele kobiet oczekuje z niecierpliwością i pewnym lękiem. Jest to proces, w którym dziecko opuszcza macicę i wkracza na świat zewnętrzny. Poród składa się z kilku faz, w tym skurcze macicy, otwieranie się szyjki macicy i moment narodzin dziecka. To zwykle moment wielkiego wzruszenia i radości. Warto zrozumieć, że każdy poród jest wyjątkowy, a tempo i przebieg mogą się różnić.

Poród bez znieczulenia

Jednym z często poruszanych tematów w kontekście porodu jest kwestia znieczulenia. Niektóre kobiety decydują się na poród naturalny, bez użycia znieczulenia, podczas gdy inne wybierają znieczulenie w postaci epiduralu. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań matki. Warto skonsultować się z personelem medycznym, aby podjąć decyzję, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb i preferencji.

Sprawdź kosmetyki dla delikatnej skóry Twojego dziecka

1 z 4

Kto odbiera poród?

W wielu przypadkach poród jest odbierany przez położną lub lekarza prowadzącego ciążę. Decyzja dotycząca osoby, która będzie przy porodzie, zależy od rodzaju opieki prenatalnej i miejscowego systemu opieki zdrowotnej. Położne mają duże doświadczenie w prowadzeniu porodów i zapewniają wsparcie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.

 • Najdłuższy dokumentowany okres trwania porodu wynosił 75 dni? To niesamowite, ale prawdziwe. W 1945 roku w Polsce zarejestrowano przypadek, w którym kobieta przez ponad dwa miesiące przebywała w fazie aktywnego porodu. To skrajny przypadek, ale pokazuje, jak każdy poród jest inny i nieprzewidywalny.

Dlaczego poród boli?

Poród jest bolesny ze względu na skurcze macicy i rozciąganie kanału rodnego. To naturalny proces, ale istnieją metody łagodzenia bólu, takie jak znieczulenie, techniki oddechowe i masaż. Warto być otwartym na różne metody łagodzenia bólu i skonsultować się z personelem medycznym, aby wybrać najlepszą opcję.

Który poród jest lepszy? Poród naturalny czy cesarka?

Wybór między porodem naturalnym a cesarskim cięciem zależy od wielu czynników, w tym stanu zdrowia matki i dziecka, poprzednich doświadczeń z porodami, oraz innych okoliczności. Obie opcje mają swoje zalety i ograniczenia, dlatego ważne jest konsultowanie się z lekarzem i położną. Poród naturalny ma zwykle krótszy czas rekonwalescencji, ale cesarskie cięcie może być konieczne z medycznych względów. Kluczem jest bezpieczeństwo matki i dziecka.

Poród – co do szpitala?

W wyborze szpitala dla porodu istotne jest zaplanowanie wcześniejszych wizyt i rozmów z personelem medycznym. Wybór szpitala o znakomitej opiece położniczej może wpłynąć na przebieg porodu. Warto sprawdzić dostępność sal porodowych, dostęp do znieczulenia epiduralnego, a także jakie procedury i protokoły obowiązują w danym szpitalu.

 • Porównanie wyników porodu naturalnego i cięcia cesarskiego

  To badanie przeprowadzone przez The Lancet sugeruje, że istnieje potrzeba ograniczenia niepotrzebnych cięć cesarskich u zdrowych kobiet i niemowląt, promując naturalny poród, gdy to możliwe. Wyniki podkreślają korzyści z minimalizowania interwencji chirurgicznych w porodach, jeśli nie ma medycznej konieczności.

  Źródło: Betrán, A. P., Temmerman, M., Kingdon,

  C., Mohiddin, A., Opiyo, N., Souza, J. P., ... & Downe, S. (2018).

 • Zarządzanie bólem w trakcie porodu

  Badanie przeprowadzone przez Cochrane Database of Systematic
  Reviews sugeruje, że zarządzanie bólem podczas porodu, w tym epiduralna
  analgezja, może znacząco wpływać na doświadczenie matki. Wybór odpowiedniej
  strategii zarządzania bólem powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i
  preferencje kobiety.

  Źródło: Anim‐Somuah, M., Smyth, R. M.,

  Cyna, A. M., Cuthbert, A. (2018).

  Epiduralna versus nieepiduralna

  lub brak analgezji w zarządzaniu

  bólem w trakcie porodu. Cochrane

  Database of Systematic Reviews, 5,

  CD000331.

 • Rola położnych w świadczeniu opieki

  Wyniki badania opublikowane w The Lancet podkreślają znaczącą rolę położnych w zapewnianiu jakości opieki matki i noworodka. Skuteczna opieka położnicza może znacząco wpłynąć na wyniki zdrowotne matek i niemowląt, a położne odgrywają kluczową rolę w tym procesie.

  Źródło: Renfrew, M. J., McFadden,

  A., Bastos, M. H., Campbell,

  J., Channon, A. A., Cheung,

  N. F., ... & Downe, S. (2014).

  Położnictwo i jakość opieki:

  wyniki nowego opartego na

  dowodach ramienia dla opieki

  matki i noworodka. The Lancet,

  384(9948), 1129-1145.

Proces porodu jest unikalnym i niezapomnianym doświadczeniem, które łączy się z wieloma emocjami i oczekiwaniami. Nie ma jednej "poprawnej" drogi przez poród, każdy jest inny. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie, edukacja i wsparcie od personelu medycznego. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy poród jest wyjątkowy i niezwykły, niezależnie od wybranej ścieżki.

FAQ

Poród bliźniaków

Poród bliźniaków jest bardziej skomplikowany i wymaga specjalistycznej opieki. Może odbyć się naturalnie lub za pomocą cesarskiego cięcia.

Poród bez skurczy

Poród bez skurczy może wymagać interwencji medycznej w celu wywołania skurczów i rozpoczęcia porodu.

Poród – czy jest się czego bać?

Strach przed porodem jest normalny. Edukacja, wsparcie i odpowiednia opieka mogą pomóc zminimalizować obawy.

Poród do wody

Poród do wody to rodzaj porodu, który odbywa się w basenie wypełnionym ciepłą wodą. Może zapewnić łagodniejsze doświadczenie porodu.

Poród niepełnoletniej

Poród niepełnoletniej to wyzwanie zarówno dla matki, jak i dla personelu medycznego. Warto zapewnić odpowiednie wsparcie i opiekę.

Poród pozorny

Poród pozorny to sytuacja, w której kobieta doświadcza objawów porodu, ale nie ma postępu w procesie. Warto skonsultować się z lekarzem w celu oceny sytuacji.

Poród z rączką

Poród z rączką oznacza, że główka dziecka jest ułożona z jedną rączką zamiast z główką. To wymaga specjalistycznej opieki podczas porodu.

Poród z gwizdkiem

Poród z gwizdkiem to metoda polegająca na korzystaniu z specjalnego gwizdka podczas porodu. Ten narzędzie pomaga kobietom kontrolować oddech podczas porodu, co może poprawić przebieg porodu i zmniejszyć dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu.

Poród w Polsce bez ubezpieczenia

Poród w Polsce jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc ubezpieczenie nie jest wymagane. Jednak prywatne ubezpieczenie może zapewnić dostęp do dodatkowych usług i udogodnień.

Poród w położeniu miednicowym

Poród w położeniu miednicowym to wyzwanie, ale możliwy pod ścisłą opieką personelu medycznego. Wymaga specjalistycznej opieki i oceny ryzyka.

Kiedy poród po odejściu czopa?

Odejście czopa może być jednym z wczesnych oznak zbliżającego się porodu, ale nie zawsze jest to jednoznaczne z rozpoczęciem porodu. Poród może nastąpić w ciągu kilku dni lub nawet tygodni po odejściu czopa.

Kiedy poród po odstawieniu luteiny?

Poród może rozpocząć się po odstawieniu luteiny w zależności od indywidualnej sytuacji. Warto skonsultować się z lekarzem, aby określić najlepszy moment.

Jak bardzo boli poród?

Intensywność bólu porodu jest subiektywna i różna dla każdej kobiety. Może być zarządzana za pomocą znieczulenia lub technik relaksacji.

Jak zaczyna się poród?

Poród zwykle zaczyna się od regularnych skurczów macicy, które stają się coraz bardziej bolesne i regularne w miarę postępu porodu.

Dlaczego poród się opóźnia?

Poród może się opóźniać z wielu powodów, w tym problemów z rozwojem dziecka, nieprawidłowości w budowie macicy, lub nieprawidłowej prezentacji płodu. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku opóźnienia porodu.

Dlaczego poród w 8 miesiącu jest niebezpieczny?

Poród w 8. miesiącu ciąży jest zbyt wcześnie i może wiązać się z ryzykiem dla zdrowia i rozwoju dziecka. Ciąża powinna trwać co najmniej 37 tygodni, aby dziecko miało odpowiednią szansę na zdrowy rozwój.

Poród – co ile skurcze?

Interwały między skurczami podczas porodu są zazwyczaj różne i zmieniają się w miarę postępu porodu. W początkowym okresie mogą wynosić około 15-30 minut, ale później stają się bardziej regularne, trwające od 2 do 5 minut.