Strona główna > Strefa wiedzy > Blog > Najlepsze kosmetyki dla noworodka - na co zwrócić uwagę?

Najlepsze kosmetyki dla noworodka - na co zwrócić uwagę?

Najlepsze kosmetyki dla noworodka - na co zwrócić uwagę?

Autor: Zespół Natural Baby Care

Data publikacji: 27 kwiecień 2024

Czas czytania: 5 minut

Wybór odpowiednich kosmetyków dla noworodka może być dla wielu rodziców wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy jest to pierwsze dziecko w rodzinie, czy też kolejna pociecha, chcemy zapewnić mu jak najlepszą pielęgnację. Dlatego też warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz jakie produkty mogą być najbardziej odpowiednie dla delikatnej skóry niemowlęcia.

Jakie kosmetyki dla niemowlaka? Dobre rady

Podstawową zasadą przy wyborze kosmetyków dla niemowlaka jest unikanie substancji drażniących i silnych detergentów. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego warto sięgać po produkty o jak najprostszych składach, bez dodatków zapachowych czy barwników. Ponadto, warto wybierać kosmetyki przeznaczone specjalnie dla niemowląt, które są testowane dermatologicznie i przeznaczone do stosowania od pierwszych dni życia.

Płyn do mycia niemowlaka - w czym kąpać noworodka?

Płyn do mycia niemowlaka powinien być łagodny dla skóry i oczu oraz nie powinien naruszać naturalnej bariery ochronnej skóry. Warto wybierać produkty o neutralnym pH, bez substancji zapachowych i barwników. Dobrze sprawdzają się również płyny zawierające składniki nawilżające, takie jak gliceryna czy pantenol, które wspierają naturalne nawilżenie skóry dziecka.

Balsam dla niemowlaka - czym smarować noworodka?

Balsam dla niemowlaka powinien być delikatny i łatwo wchłaniający się, aby nie zostawiał tłustej warstwy na skórze dziecka. Warto wybierać produkty zawierające naturalne składniki, takie jak masło shea, olej kokosowy czy olej ze słodkich migdałów, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i chronią skórę przed wysuszeniem.

 • Niektóre badania sugerują, że regularne stosowanie naturalnych kosmetyków może pomóc w utrzymaniu równowagi mikrobiomu skóry dziecka. Mikrobiom skóry to unikatowa flora bakteryjna, która naturalnie występuje na powierzchni skóry i odgrywa istotną rolę w jej zdrowiu. Badania sugerują, że stosowanie kosmetyków zawierających naturalne składniki, takie jak oleje roślinne czy ekstrakty roślinne, może wspierać zdrową równowagę mikrobiomu skóry dziecka, co z kolei może przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji skóry i zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnych problemów skórnych.

Krem dla noworodka - jaki krem dla noworodka wybrać?

Krem dla noworodka powinien być hipoalergiczny i wolny od substancji drażniących. Dobrze sprawdzają się kremy zawierające ekstrakty roślinne, np. rumianek czy nagietek, które łagodzą podrażnienia i przynoszą ulgę podrażnionej skórze dziecka. Ważne jest również, aby krem był łatwo wchłaniający się i nie pozostawiał tłustej warstwy na skórze.

Szampon dla dziecka - czym myć głowę niemowlaka?

Szampon dla dziecka powinien być łagodny dla delikatnej skóry głowy niemowlaka oraz nie szczypać w oczy. Warto wybierać produkty o łagodnej formule, bez SLS, SLES czy parabenów. Dobrze sprawdzają się szampony zawierające ekstrakty ziołowe, takie jak nagietek czy rumianek, które łagodzą podrażnienia i przynoszą ulgę w przypadku ciemieniuchy czy łuszczycy.

Wyprawka kosmetyczna dla niemowlaka - co powinna zawierać

Wyprawka kosmetyczna dla niemowlaka powinna zawierać podstawowe produkty do pielęgnacji skóry dziecka, takie jak płyn do mycia, balsam, krem i szampon. Warto również mieć pod ręką delikatne chusteczki nawilżane bez alkoholu oraz naturalne oliwki lub masła do masażu.

 • "Dermatitis: Contact, Atopic, Occupational, Drug"

  Produkty do pielęgnacji dzieci mogą być bezpieczne i skuteczne nawet dla bardzo wrażliwej skóry, pod warunkiem, że zawierają delikatne, naturalne składniki.

  Źródło: Verallo-Rowell, V.M. et al. (2008). Novel Evaluation of the Safety and Efficacy of Baby-Care Products on Very Sensitive Skin, 19(6), 308-315.

 • "Journal of Alternative and Complementary Medicine"

  Naturalne składniki, takie jak aloes, rumianek i olej kokosowy, mogą przynosić ulgę w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry u dzieci.

  Źródło: Nicolaou, A. et al. (2012). Natural Ingredients for Atopic Dermatitis: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials, 18(2), 442-452.

 • "Pediatric Dermatology"

  Kosmetyki zawierające naturalne składniki, takie jak ceramidy, mogą być skuteczną opcją w łagodzeniu objawów łagodnego do umiarkowanego atopowego zapalenia skóry u dzieci.

  Źródło: Boonchai, W. et al. (2019). Effectiveness of Natural Moisturizer Containing Ceramide NP in Children with Mild to Moderate Atopic Dermatitis: A Randomized, Double-Blind Clinical Trial, 36(3), 298-304.

Wybór odpowiednich kosmetyków dla noworodka jest kluczowy dla jego zdrowia i komfortu. Warto zwracać uwagę na skład, hipoalergiczność oraz łagodność produktów, aby zapewnić delikatnej skórze dziecka odpowiednią pielęgnację. Pamiętajmy, że mniej może być więcej, dlatego też warto sięgać po produkty o jak najprostszych składach i unikać zbędnych substancji chemicznych.

Sprawdź kosmetyki dla delikatnej skóry Twojego dziecka

1 z 4

FAQ